Recenze: Herní klávesnice Genesis Thor 200 RGB

Nedávno jsem nad svou starou klávesnicí zlomil hůl a konečně se odhodlal trochu zainvestovat do nějaké té herní klávesnice. Nikdy jsem nebyl příznivcem příslušenství s přívlastkem herní, ale mým požadavkem bylo podsvícení kláves, kterým disponují hlavně právě herní klávesnice. Taky jsem si říkal, že hráči přece potřebují dobré klávesnice, takže je tam menší šance sáhnout vedle než u obyčejných kancelářských klávesnic. Zvolil jsem proto střední třídu Genesis Thor 200 RGB, která se prodávala kolem 1 000,- Kč.

První dojmy

Už podle obrázku se mi líbila. Nepůsobila totiž tak mohutně jako ostatní herní klávesnice. Nejsem úplně zastáncem tvarů, které herní klávesnice mají, proto jsem byl rád, že tahle má klasický obdélníkový tvar. Podsvícení bylo na obrázku duhové, což je také typické pro takové klávesnice a nevadí mi to. Prodejce sliboval hybridní mechanické spínače, které se vyznačují odezvou 8ms při síle stlačení 60g, nižší hlučností a odolností až 20 milionů kliknutí. Dále také anti-ghosting pro 19 kláves, multimediální klávesy, blokování klávesy Windows a vestavěný USB a audio rozbočovačem.

Rozbalení

Již po rozbalení mě překvapila výška klávesnice. Doposud jsem preferoval spíše nižší klávesnice a často jsem vybíral i podle nízkého zdvihu kláves, který mi přišel pohodlnější. Výšku klávesnice jsem přisuzoval právě vestavěnému USB a audio rozbočovači. Co se týče samotného USB rozbočovače, to je dobrá vychytávka, protože pro připojení např. telefonu nebo USB flashdisku se nemusím natahovat k počítači. Audio rozbočovač ale třeba osobně nevyužiji, jelikož reproduktory mám zapojené k PC a pro správnou funkci vyžaduje klávesnice připojení konektorů do počítače, abyste následně mohli využít rozbočovač v klávesnici. Pro člověka, který využívá sluchátka možná dobrá věcička, já ale vzhledem k vestavěným konektorům v PC jak vepředu, tak vzadu spíše nevyužiji.

Co mě dále trochu odradilo, byl právě vysoký zdvih kláves. Na chvíli jsem se zamyslel nad tím, zda klávesnici ještě nevrátím. Již v minulosti jsem totiž vypozoroval problém u klávesnic s vysokým zdvihem. Často se mi totiž stávalo, že jednotlivé klávesy nedoléhaly a klávesnice pak zkrátka vynechávala. Nakonec jsem se ale rozhodl dát jí šanci a k mému překvapení jsem se s tímto problémem u Genesis Thor 200 RGB nesetkal. Přestože si někdy všimnu, že klávesu občas nedomáčknu, v drtivé většině případů i přes to klávesnice stisk zaregistruje.

Klávesnice také podporuje funkci záměny šipek s klávesami WSAD, což já jako občasný hráč bohužel také spíše nevyužiji, ale pro někoho taková funkce rozhodně nemusí být na škodu. I když mám za to, že hráči jsou již na tradiční rozložení WSAD zvyklí, myslím tedy, že takovou funkci upřednostní spíše laici.

Široké možnosti podsvícení

Jsem trochu hračička proto mě zaujalo i 6-zónové RGB podsvícení s 9 režimy. To se ale brzy stalo obrovským zklamáním. První dva režimy jsou založeny na duhovém problikávání barev, což mně osobně nevyhovuje, protože mě to při práci a ostatně i při hraní spíše ruší. Třetí režim je založen na opakovaném rozsvěcení a ztmavování podsvícení se střídáním barev. Čtvrtý režim zahrnuje postupný přechod od numerické klávesnice se střídáním barev. Ani tento režim mě neuchvátil, jelikož dělá celou klávesnici poměrně nepřehlednou. Jeden z mála využitelných režimů je pátý režim, který nabízí jednoduché jednobarevné podsvícení vámi zvolenou barvou. Šestý režim je opět založen na nějakém náhodném problikávání, které mi, jak jsem již psal výše, nevyhovuje pro svou nepřehlednost. Nadšený jsem byl zprvu ze sedmého režimu, který umožňuje jednotlivé oblasti klávesnice nastavit libovolnou barvou podsvícení. Ať již zvolíte klasický duhový přechod, nebo se zaměříte jen na přechod některých barev, můžete dosáhnout poměrně pěkných výsledků. Vzhledem k tomu, že v tomto režimu se nic nevlní ani neproblikává, pracovalo se mi s ním nejlépe. Osmý režim je opět založen na blikání náhodných barev podle stisku klávesy, což je dle mého názoru opět rušivé. Devátý režim je založen na podobném principu, ale dle návodu by mělo podsvícení reagovat na zvuk kláves, resp. spíše tedy na sílu jejich stisku.

Přestože jsem si oblíbil sedmý režim, byl jsem poměrně zklamaný. Klávesnice sice má 9 režimů podsvícení, ale jak jsem zmínil výše, 7 z nich je prakticky nepoužitelných. Navíc si klávesnice neumí zapamatovat vaše nastavení, takže při každém zapnutí počítače musíte nastavovat znovu režim. To by nebyl až takový problém, ale nedokáže si ani zapamatovat nastavení jednotlivých režimů, pokud si tedy v sedmém režimu vytvoříte nějaké své schéma, musíte ho vždy ručně nastavit při každém spuštění PC. To samozřejmě ubírá užívání na pohodlnosti. Ani v pátém režimu není schopna si zapamatovat vámi zvolenou barvu, nicméně u tohoto režimu není až tak těžké se k ní proklikat.

Jako výhodu bych zmínil možnost podsvícení ztlumit nebo zesílit, čehož dosáhnete stisknutím klávesy Fn+PgUp/PgDn. Nicméně podsvícení není tak silné a osobně ho využívám zpravidla na maximální jas a ani to někdy není dostačující. Klávesnice sice svítí pěkně, ale některé klávesy (zejména numerická klávesnice, F klávesy a klávesy s diakritikou) jsou podsvíceny nedostatečně.

Pohodlí při používání

Další věc, která mě zklamala, byla samotná hlučnost klávesnice. Výrobce sliboval nižší hlučnost, a pokud si takto představuje nižší hlučnost, nechtěl bych vidět standardní hlučnost. Možná je to jen můj pocit nebo záleží na zvyku, ale na mě je klávesnice hlučná dost. Často pracuji nebo hraji v noci, a když je všude kolem ticho, tak je mačkání kláves poměrně dost slyšet. Přestože jsem výše zmiňoval, že klávesy reagují poměrně přesně, na stisk mi také nepřijde moc pohodlná.

Závěrem

Od Genesis Thor 200 RGB jsem toho čekal poměrně dost, vzhledem k tomu, že nešlo o nejlevnější herní klávesnici na trhu. Nicméně nerad musím uznat, že tato klávesnice byla spíše zklamáním. Má spoustu nedostatků, na které si někdo možná zvykne, ale jiný se přes ně nemusí přenést. Kdybych ji měl hodnotit, bodoval bych 6/10.