Pokémon – legenda hry o 9 generacích

Píše se rok 2000 a do našeho života zasahuje jako blesk z čistého nebe anime seriál s Ashem, Misty, Brockem, a rozkošným žlutým Pikačuem – veverkovitým elektrickým tvorečkem, který dokázal vyslovit jenom své vlastní jméno, vešel se do futrálu o velikosti kulečníkové koule, a byl jedním ze 151 stvoření, kterým se začalo po celém světě říkat POKÉMON.

Navzdory tomu, že seriál byl dlouhou dobu to jediné, co u nás z této frančízy bylo v českém jazyce, si získal Pokémon obrovskou oblibu. Doma se začalo jíst a pít z talířků s Pikačuem a z hrníčků s Bulbasaurem, spalo se na žlutých polštářcích s ocáskem ve tvaru blesku, a tamagoči se stalo hračkou roku. Ani zpráva o tom, že v jednom dílu zmiňovaného seriálu je scéna, která vyvolala mezi dětmi v Japonsku davový záchvat epilepsie už nedokázala pokémonní horečku zastavit.

Karetní hry

Ti, kteří vládli anglickým jazykem, hráli pokémon karty, dokud se jim mozoly neošoupaly zpátky na kůži, otevírali booster za boosterem a hledali v nich legendárního Charizarda, a ti, kteří anglicky neuměli, většinou z řad našich drahých ratolestí, si alespoň vyměňovali kartičky s roztomilými blábolícími tvorečky.

Pokémon a Nintendo

Paralelně s karetní hrou rozjíždí Nintendo svoji RPG sérii pro systém GameBoy, ve které se objevují naše oblíbené postavy, nové příběhy ze světa pokémonů, a heslo “pochytej je všechny” (neplést s “lépe sníst je všechny” 😉 nabírá nový rozměr.

Pro Nintendo a vývojářskou firmu GameFreak se však už značka Pokémon stala příliš cennou na to, aby ji nechaly vyčpět do ztracena, a tak sotva se hráčům podařilo všech 151 potvor pochytat a pozavírat je ve svých soukromých vituálních pokéballech, vstupuje na trh s videohrami Pokémon 2. Generace.

Za generaci považujeme sérii videoher, které sdílejí stejný název, mění se každé 3 až 4 roky, a vnášejí do frančízy nové a svěží prvky, díky kterým značka Pokémon žije dodnes. V čem se jednotlivé generace liší, co přinesly novým a starým hráčům, a kde jsou teď?

Generace I. Pokémon (1996)

První generace RPG ze série Pokémon vznikla pro handheld systém GameBoy, odehrávala se v okrese Kanto, a obsahovala celkem 151 pokémonů. Toho roku vyšly celkem tři verze, a to Red, Green, a Blue. Každá herní cartridge se lišila nejen grafikou, ale i exkluzivními pokémony, které jste mohli v té konkrétní verzi získat. Abyste je chytili opravdu všechny, museli jste nejenom chytat, levelovat, a bojovat s bossy, ale také obchodovat s ostatními hráči, což je model, který se v pokémonních hrách udržel dodnes.

O dva roky později (1998) vychází edice Yellow. Ta má fungovat jako promo k novému filmu Pokémon: First Movie. Přináší nový příběh, a kombinaci pokémonů z edic Red a Blue. Narozdíl od původních her si nemůže startovního pokémona zvolit, ale dostane defaultní Pikaču, které s ním putuje od samého začátku. Váš rival dostane Eeevee, které evolvuje na základě toho, jak dopadnou vaše společné souboje. Krom toho mají například trenéři v gymech jinou týmovou příslušnost, aby mohli mít stejné pokémony jako v seriálu.

Žlutou edici později Nintendo revitalizovalo v roce 2018 pod názvy Let’s Go, Pikachu! a Let’s Go, Eevee!, kde se znovu objeví všech původních 151 pokémonů, včetně jejich Mega Evolved forem známých až z pozdějších edic. Soubojový systém proti NPCčkám zůstal, avšak odchyt divokých pokémonů byl upraven na způsob ovládání ze hry Pokémon GO z roku 2016. Tato edice vyšla pouze pro platformy Nintendo 3DS a Switch, v rámci sedmé generace.

Generace II. (1996)

Generace druhá vyšla pro GameBoy Color, a přinesla verze Gold a Silver, a o rok později (2000) i edici Crystal. K původním 151 pokémonům jich přibyla stovka nových, přibývá PokeGear (např. telefon), nové pokébally, baby pokémoni, schopnosti a nový region jménem Johto. Hry byly oproti svým předchůdcům mnohem delší – představily pokémony, kteří se pohybovali po celé mapě (Raikou, Entei, Suicune), a které jste museli vytrvale lovit. Dokonce jste se mohli podívat i zpátky do Kanta, místa, které jste důvěrně znali z předchozí hry. 

Ve verzi Crystal jste už mohli konečně hrát za holku, a pokémonům, kteří byli do té doby statičtí, přibyly animace při vstupu do boje – třepotání plamene, atp. Jednou z novinek se stal Battle Tower – budova, která umožňovala hráčům bojovat obdobným způsobem, jako na stadionech. A ti, kteří se těšili na exkluzivní pokémony, se dočkali Unowna (písmenkového pokémona) a legendární Suicune.

Mezi hráči se dodnes vedou spory, zda je lepší původní první generace, nebo naopak generace druhá, která přinesla tolik nového a osvěžila původní koncept novými zážiky.

Generace III. (2002)

Třetí generace se poprvé představuje roku 2002 v Japonsku a o rok později i zbytku světa. Edice nesou název Ruby a Sapphire (později přichází Emerald) pro GameBoy Color, a Pro GameBoy Advanced přichází remaky původních Red a Green pojmenované FireRed a LeafGreen.

Oproti svým předchůdcům přináší novou, fantastickou grafiku, obohacují pokémonní ekosystém o rozlehlé vodní plochy, a představují schopnost Dive pro vodní pokémony. Přibývá 135 nových tvorečků, detailnější prostředí, které má vliv na staty vašich pokémonů, formát 2 vs 2 pokémoni, a pokémon contest, kde se vaši malí svěřenci utkají v pěti různých kategoriích: kráse, roztomilosti, coolovitosti, drsnosti a chytrosti (Beauty, Cute, Cool, Tough, Smart). Přibyl region Hoenn, a tajné místnosti, kde může každý hráč vystavovat své trofeje a utkat se s přáteli z reálného světa.

Generace IV. (2006)

Generace čtvrtá odstartuje na Nintendu DS edicemi Diamond a Pearl, o 2 roky později přibývá Platinum, a hráči se dočkají remaku legendární druhé generace v edicích HeartGold a SoulSilver pro DS. Přichází 107 dalších pokémonů k lovení, a poprvé se objevuje 3D grafika, byť smíchaná s 2D sprity. Nemalou změnou je i online multiplayer trading a bitvy přes Nintendo Wi-Fi Connection. Vrací se den a noc z 2. generace, a ze třetí systém contestů, které jsou vylepšeny na tzv. Super Contesty. Nový region Sinnoh také představuje podzemí, kde funguje systém tajných místností a multiplayeru, podobně jako ve 3rd gen.

Generace V. (2010)

Pátá generace pokračuje na zažitém DSku, a přináší edice Black, White, a po dvou letech i jejich druhý díl. Přibývá 156 nových druhů pokémonů, a z novinek jmenujme například nové formáty bitev, kdy si trenér může přepínat mezi více pokémony, bitvy trenérů o to, kdo má silnějšího pokémona, světové mistrovství v bitvách pokémonů, a pokémonní muzikály, kde vaše zviřátka tančí, převlékají se do kostýmů a mávají kytarami, to vše ku (předpokládané) trapnosti sledujícího publika.

Generace VI. (2013)

Po obrovském vánočním hypu po celém Japonsku se objevuje šestá generace s edicemi Pokémon X a Y pro Nintendo 3DS plně renderovaná ve 3D, s některými pasážemi plně stereoskopickými. Nových pokémonů je tentokrát jenom 72, zato se objeví nový typ: vílí pokémoni. Spolu s ním přichází forma Mega evoluce, region Kalos, modifikace jednotlivých trenérů, Super trénink, a tři bitevní módy: Sky battle, Horda a Inverse battle.

Jednou ze žhavých novinek 6th gen se stává Pokémon Bank (2014), což je cloudová aplikace, která vám umožňuje celou vaši sbírku uchovávat online. Později přichází i tzv. Poké Transporter, který umožňoval hráčům přenést své malé přátele z edic White a Black do novějších her. Obě aplikace našly své využití i v budoucnu, poté, co odstartovaly Sun & Moon…

Generace VII (2016)

Sun a Moon pokračují na tradičním 3DS, a díky Transporteru a Pokémon bance umožňují import pokémonů z 6. generace (nikoliv však export zpět) a dokonce i z her generace první: Red, Blue a Yellow pro Virtual Console. Pozdější edice Ultra Sun a Ultra Moon se dočkaly dokonce “transportu” pokémonů z Gold, Silver a Crystal (2. gen.).

Nových pokémonů je celkem 88, představuje se region Alola o pěti ostrovech i s příslušnými zkouškami a formami pokémonů (ano, pokémoni mají své formy i podle toho, kde se nacházejí), Z-movy, Poké Pelago (dovolenkové souostroví pro pokémony) a Festival Plaza.

Do sedmé generace spadají již zmiňované remaky Yellow (1. gen.), nazvané Let’s Go, Pikachu! a Let’s Go, Eevee!, které vyšly i pro Nintendo Switch.

Generace VIII (2019)

Osmá generace, Sword & Shield, vychází už čistě pro Switch. Tentokrát se odehrává v regionu Galar, a pokémonů je 81. Mezi novinkami je např. šampionát, Dynamax (specialita, která se objevila v 1097. epizodě anime nazvané “Flash of the Titans!”, a umožňuje pokémonům se na 3 kola zvětšit a zesílit), Gigantamax (ještě gigantičtější Dynamax, který pokémonům změní i vzhled), Pokémon Camp (odpočinkové místo, kde si můžete se svými pokémony hrát, vařit jim kari, a navštěvovat tábory svých přátel), nebo Max Raid Battle (bitva, kde 4 trenéři bojují s divokým pokémonem, který je celou dobu ve formě Dynamax nebo Gigantamax).

Generace IX (2022)

V poslední v řadě se sluší zmínit i doposud nevydanou devátou generaci, jejíž vydání je plánované na neurčité datum tohoto roku (2022). Prozatím se vědí jen názvy Scarlet a Violet, a také to, že obě edice jsou plánovány pro Nintendo Switch.

5 2 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napiš svůj názor a ohodnoť hrux