Chybí vám volné USB porty, co s tím?

Na chybějící USB porty často narážejí majitelé menších notebooků nebo profesionálové, kteří potřebují připojovat větší počet externích úložišť a dalších perferií.

Dokovací stanice versus replikátory portů 

Replikátory portů plní jednoduchou funkci jakéhosi rozbočovače. Zapojíte je standardním způsobem do USB svého počítače a získáte tím další konektory navíc. Do nich klasickým způsobem připojíte myši, klávesnice nebo jiné potřebné příslušenství.

Hlavní rozdíl mezi replikátorem a dokovací stanicí pro notebook tkví v tom, že dokovací stanice se připojuje jednak přes USB port a jednak v některých případech i přes speciální dokovací konektor.

Navíc dokáže v průběhu dokování váš notebook také dobíjet. Replikátor portu je obecně o něco jednodušším zařízením, proto bývá i levnější.

Na dokovacích stanicích a replikátorech portů lze také najít další potřebné porty kromě dalších USB. Zpravidla nejvíc bývá v praxi využíván LAN port, který poslouží všude tam, kde nelze využít bezdrátové připojení na wifi.

Typicky obsahují také HDMI, audio výstup či výstup na mikrofon. Díky tomu se také zvolna rozdíl mezi oběma typy zařízení dnes již v praxi stírá.

Není dokovací stanice jako dokovací stanice

Tato zařízení se dělí na tři základní typy. Jejich rozlišení je vhodné si pro praxi při nákupu jednoznačně pamatovat.

Univerzální dokovací stanice

Jde právě o typ, který se připojuje přes USB konektor. Výhoda je pak jednoznačná: Dnešní notebooky tímto portem vždy disponují, proto můžete každý k této dokovací stanici připojit. Když si dokovací stanici necháte, jakýkoli novější notebook s ní nebude mít problém.

Ušetříte si tak i do budoucna nepřehlednou změť kabelů na pracovním stole nebo nutnost neustále vypojovat a zase připojovat veškeré kabely. To jednak v každodenním pracovním životě zdržuje a jednak v čase hrozí rizikem vylámání USB portů přímo v počítači.

Tato zařízení jsou zpravidla levnější oproti dokovacím stanicím speciálním. Nevýhodou ale je, že v určitých případech může být problém s kompatibilitou, například při připojování externího monitoru.

Specifická dokovací stanice

Dokovací stanice se prodává už s notebookem, tedy přímo s konkrétním typem. Pouze pro něj pak bývají uzpůsobeny a u jiného počítače se používat nedají. Nevýhodou je i vyšší pořizovací cena.

A to jak přímo samotné stanice, tak i notebooku. Zpravidla se totiž s dokovacími stanicemi setkáte u notebooků z vyšších manažerských sérií určených pro pracovní využití. A tomu odpovídají právě i částky na pořízení. Neznamená to ale přirozeně, že by byly specifické dokovací stanice určeny pouze pro korporátní sféru.

Jejich přednosti ocení i běžní uživatelé, například hráči, kteří si pohodlně připojí ergonomickou klávesnici či velký monitor. Odměnou je totiž, kromě pohodlnějšího používání domácího počítače, i zcela bezproblémový provoz. Kompatibilita bývá stoprocentní.

Vyberte si dokovací stanici pro notebook se slevou až 70 % na stránkách www.incomputer.cz