Tajemství úspěchu herních legend: Proč GTA 5 a Mafia hráče tolik baví?

GTA a Mafia patří k legendám na herní scéně. Proč ani po letech neztrácejí tyto tituly na oblibě?

Kde se vzalo GTA

Grand Theft Auto neboli GTA se na herní scénu poprvé podívala v roce 1996, kdy vyšel první díl herní série. Vytvořili jej vývojáři z Digital Eclipse, Rockstar North (dříve DMA Design), Rockstar Leeds. Hru vydala Rockstar Games.

Inspirována byla kultovním snímkem režiséra Quentina Tarantina Pulp Fiction. Hráč se v ní ocitá v kůži gangstera, který má jasný úkol: Páchat zločin a stoupat v pomyslné zločinecké hierarchii. Akční RPG hra si okamžitě po svém uvedení podmanila srdce fanoušků.

Verze GTA V obrovský úspěch zopakovala. Vydělala už 24 hodin po svém vydání více než 800 milionů dolarů. V recenzích nešetřili autoři superlativy a neváhali ji označit za jednu z nejlepších her všech dob.

Hlavní devizou Grand Theft Auto 5 je především rozsáhlý otevřený svět, který hráčům přinese desítky hodin zábavy. Čekají na vás velmi zajímavě strukturované mise a loupeže.

Klasika, která nestárne

Ani během několika desítek hodin se však v herním světě nezačnete nudit. Brilantně se pětková verze dokázala vypořádat zejména s fyzikou jízdy a jednotlivých bouraček. A to aniž by celku tato vlastnost jakkoli ubrala na hratelnosti.

K tomu je nutné přidat, že GTA V nabízí nefalšovanou zábavu, které není nic svaté. Tomuto hernímu titulu se tak podařilo to, co dokázal jen málokterý z jeho souputníků z 90. let: Udržet si svou kvalitu napříč celou sérií.

Ochuzen přitom nezůstane žádný hráč, GTA vyšlo pro Xbox 360, PlayStation 3, Xbox One, Playstation 4, Microsoft Windows a PlayStation 5.

Mafia: Seznamte se s českou herní špičkou

Dlouhou dobu to v tuzemských herních luzích a hájích vypadalo, že podobný úspěch, který zažívají zahraniční tituly, žádný vývojář zopakovat nedokáže.

Změnilo se to až s titulem Mafia. Akční dobrodružnou hru vyvinul tým 2K Czech. Podle některých ohlasů se jedná o vůbec nejlepší tuzemskou hru.

Úvodní zápletka hráče opět posílá do světa zločinu. Hlavní postavou je Thomas Angelo, původně taxikář. Jeho poklidný život však skončí, když se stane součástí mafiánské rodiny v městečku Lost Heaven.

Hvězda, která mluvila česky

Svým příběhem i zpracováním, ve kterém dominuje zejména brilantní dabing, si Mafia okamžitě získala srdce mnoha českých hráčů.

V rámci hratelnosti si v původní Mafii zaslouží vyzdvihnout především velmi dobře provedený jízdní mód a mód pro poškození. Další díly se pak mohly pyšnit především stále propracovanější grafikou.

Následovala pak ještě další dvě pokračování a v roce 2020 nejčerstvěji Mafia: Definitive Edition koncipovaná jako remake původní hry.

Nejstarší a nejobsáhlejší je PC verze. Posléze se hra dostala na tehdejší PlayStation 2 a Xbox. Dnes je nejnovější Definitive Edition dostupná na platformách Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X.

Objevte další herní klenoty

Obě hry tak patří k těm, ke kterým se hráči v čase rádi vrací. Pokud vám ve vaší sbírce právě tyto dva skvosty náhodou dosud chybí, napravit to můžete díky webu prokonzole.cz. Současně zde najdete širokou nabídku dalších známých her určených nejen pro majitelé konzolí, ale také pro ty, kteří si chtějí zahrát na svém počítači.

Herní klasikou, která zaručeně nezklame, je opět další podařený český počin – série adventur s názvem Polda. Ta v dosud šesti dílech nabídla vyznavačům zapeklitých hádanek zábavnou misi okořeněnou opět perfektním dabingem.

K legendám na herní scéně patří i Euro Truck Simulator, který vám dovolí vyzkoušet si, jaké to je, když křižujete Evropu (včetně České republiky) s několikatunovým kolosem. Úspěch původní hry pak předznamenal i vznik Euro Truck Simulator 2.

Chcete si se svým počítačem užít mnoho hodin zábavy? V kategorii PC her si tak zaručeně vyberou milovníci jakéhokoli žánru.