Kultovní série Assassin’s Creed neztrácí na atraktivitě ani dnes.

První titul celé série byl vydán v listopadu 2007. Za projektem stojí Ubisoft Montreal, dnes největší vývojářské studio na světě.

Jedná se o historickou akční hru. Příběh prvního dílu Assassin’s Creed je zasazen do období okolo třetí křížové výpravy ve Svaté zemi. Hlavním hrdinou v původním Assassin’s Creed byla postava jménem Altaïr Ibn-la‘ Ahád.

Další úspěšná pokračování pak navázala na téma odvěkého souboje mezi asasíny a templáři. Odehrávala se však v různých dějinných epochách. Ocitnout se díky nim můžete například v kůži největšího rozkvětu renesance nebo v časech průmyslové revoluce.

Váš úkol je průzračně jednoduchý: Nacházíte se v kůži elitního zabijáka, který se přidává na stranu Bratrstva, aby se postavil na stranu asasínů v boji proti mocichtivým templářům.

Boj dobra se zlem s nádechem scif-fi

Děj je tak založený na osvědčené zápletce boje dobra proti zlu. Ozvláštněn je však nádechem sci-fi. Ještě než přejdeme ke klíčovému souboji, dozvíme se, jak to všechno vlastně začalo: Titulní hrdina Desmond Miles jednoho dne zjistí, že se v jeho DNA skrývají vzpomínky na činy dávného předka. A právě o tyhle informace se kvůli tajemnému artefaktu zajímá společnost Abstergo.

Tvůrci přitom první vydání plánovali jinak: Postavit ho chtěli jako pokračování legendární hry Prince of Persia. K tomu nikdy nedošlo, zrodila se však veleúspěšná série, která si právem vysloužila místo mezi herními legendami.

Až do současnosti bylo vydáno ve veleúspěšné sérii 12 titulů. Jako vůbec poslední vyšlo pokračování s názvem Assassin’s Creed Valhalla, které hráči dostali do rukou v listopadu 2020.

Assassin’s Creed Valhalla

Tentokrát je akční adventura s prvky RPG zasazena do otevřeného světa v kulisách Anglie 9. století. Setkáme se tu s neohroženým vikingským válečníkem Eivorem.

Velet budete epickým nájezdům na saské vojsko a pevnosti. Vaším cílem je pokořit nepřátelské území a odnést si tučnou kořist. Měli byste však také dbát na rozvoj vlastního obydlí a na získávání politické moci.

Hře se tak nedá upřít to, že je mimořádně zábavná. Ačkoli tvůrci vsadili na osvědčený návrat do středovku, vyplatilo se jim to.

Ve jménu hratelnosti se sice tvůrčí tým dopustil řady historických přešlapů a ztvárnění notně ustupuje vžité romantizované představě o vikingských válečnících. Ničemu to však nepřekáží, naopak lze ocenit, že hra má ve srovnání s předešlými epizodami „tah na bránu“.

Dohrání příběhové linky zabere zhruba 60 hodin. Vzhledem ke značně rozsáhlé mapě však není problém z hry „vymačkat“ ještě další hodiny hraní navíc. Na nedostatek zábavy si hráči nemohou stěžovat také kvůli tomu, že po celý rok 2021 mají zajištěný i další přísun obsahu. Příběhová DCL si musíte zakoupit, část ale je zdarma.

Assassin’s Creed Valhalla uchvátí především svým vizuálním zpracováním. V prvních minutách i velmi úspěšně pracuje s atmosférou. Další pokračování však přinese poctivou akci plnou potoků krve. Perfektní je i zvukový a hudební doprovod.

Platformy dostupné pro Assassin’s Creed Valhalla

Hráči mohou být ohledně dostupnosti spokojeni. Zahrát si můžete Assassin’s Creed Valhalla na PS4 Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X a Series S, Google Stadia i Microsoft Windows.

Je však potřeba zohlednit hardwarové nároky, pokud se chystáte hrát na PC. Na průměrných strojích se vám hru podaří úspěšně rozjet. Kdo si však touží zahrát na plné detaily, jednoznačně potřebuje skutečně výkonný počítač.

Co se týče konzolí, hra se musela vypořádat s tím, že se na trh dostala v okamžiku, kdy již předešlá generace dosluhovala. To se jí však podařilo ustát se ctí. Na PS5 dokázali vývojáři vyladit podstatnou část chyb.