Intel představuje nové a výkonnější generace čipů a procesorů

Intel se snaží dramaticky urychlit výrobní pokrok, aby splnil svůj cíl do roku 2025, získat zpět náskok ve výkonu čipu, který ztratil ve prospěch společností Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) a Samsung. Pokud uspěje, bude to znamenat výrazný pokrok vylepšení výkonu PC a Intel by se tak stal významnějším pro náš digitální život tím, že vytvoří čipy, které bychom nalezli v budoucnosti automobilového průmyslu, dále pak v telefonech a herních grafických kartách.

Na cestě jsou nové procesory Intel pro PC

Intel pokročil a nasadil pět nových procesorů za poslední dva roky a na tři roky budoucí. V roce 2021 totiž představil procesor Intel 7 s čipy Alder Lake, které nyní pohánějí naše PC, Intel 4 bude následovat v roce 2022. V roce 2023 bude Intel 3, následovat bude Intel 20A na začátku roku 2024 a Intel 18A na jeho konci, s tím, že se počítá spíše se začátkem roku 2025. Intel 20A zavádí dvě hlavní změny v designu čipu od RibbonFET a PowerVia, zatímco a Intel 18A jej má zdokonalit ve výkonu. RibbonFET přebírá tranzistorové technologie společnosti Intel, ve kterých je brána, která řídí, zda je tranzistor zapnutý nebo vypnutý a je zcela ovinuta kolem páskových kanálů, které přenášejí elektrický proud. PowerVia dodává elektrickou energii na spodní stranu tranzistoru, čímž uvolňuje horní plochu pro více obvodů datového spoje. Intel sice dohání RibbonFET, ale aktuálně už má náskok před PowerVia, který průmysl nazývá “backside power delivery“.

Intel postavil své první prototypy Meteor Lake v posledním čtvrtletí roku 2021 s procesorem Intel 4 a spustil jej v počítačích. Jde o jeden z nejlepších start-upů s vedoucími produkty v posledních čtyřech generacích technologií. Životnost čipů generace Meteor Lake totiž zvládne stovky milionů kusů špičkové technologie. Vývoj generací čipů od společnosti Intel bude hrát roli i v budoucích procesorech PC, včetně očekávané generace Arrow Lake v roce 2024, která bude obsahovat první chiplety postavené s Intel 20A. Poté přijde generace Lunar Lake, která bude používat chiplety Intel 18A.

Nová grafická technologie Intel

Intel doufá, že bude těžit z toho, že učiní naše počítače přímo vzrušující. Po letech sledování profitování Nvidia a AMD z grafických procesorů začal Intel vážně navrhovat své vlastní GPU. Na svém dni investorů společnost Intel oznámila, že její skupina Accelerated Computing Systems and Graphics Group bude v roce 2022 generovat příjmy vyšší než 1 miliarda dolarů a očekává, že do roku 2026 vzroste na 10 miliard dolarů. Tohoto cíle plánuje dosáhnout právě s lepšími grafickými čipy pro AI, herní a profesionální pracovní PC stanice. První produkt v tomto úsilí, grafický čip Intel Arc pro notebooky, bude dodán v tomto čtvrtletí. Intel také oznámil následující tři nové vývojové trendy GPU:

  1. Projekt s názvem Celestial bude prodávat grafické čipy pro špičkové herní stolní počítače.
  2. Project Endgame nabídne grafické čipy Arc pro rychlý výkon PC prostřednictvím cloudové služby později v tomto roce.
  3. Nový design Falcon Shores, který má být představen v roce 2024, umožní procesorům Intel x86 a jeho GPU Xe připojit se k čipu PC, čímž zvýší výkon, rychlost a kapacitu paměťového komunikačního spojení.
0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napiš svůj názor a ohodnoť hrux