Herní mikrotransakce. Jsou opravdu takové zlo?

Ať už jste vášnivý hráč, nebo patříte mezi sváteční “pařany“, jistě jste se již setkali s pojmem herní mikrotransakce. Jedná se o drobné investice, za které můžete pořídit např. lepší vybavení nebo nový herní skin. Dobře, zas tak drobné investice to nejsou. Můžete tak utratit až desetitisíce korun ročně. Přitom mikrotransakce nejsou vůbec povinné a je zcela na vás, zda do dané hry investujete více peněz. Nedávno se však objevily spekulace, zda nepatří mikrotransakce mezi hazardní činnost. Pojďme se tedy podívat, zda jsou mikrotransakce užitečné či nikoliv.

Největší zdroj příjmu pro freetoplay hry

Existuje celá řada her, které jsou na mikrotransakcích závislé. Bez těchto peněz by daná hra pravděpodobně nemohla fungovat, leda že byste museli platit za její hraní. Z těchto peněz žijí hry, jako League of Legends, Fortnite či Hearthstone, ale také prohlížečové hry, jako Shakes and Fidget nebo Ikariam.

Pay-to-win

Trendem posledních několika let je nákup různých dekorativních vylepšení do vaší hry. Tyto pro oko příjemné inovace označujeme jako skiny. Důvod, proč skiny přišly, je ten, že herním komunitám se nelíbil princip pay-to-win her, tedy zaplať a vyhraješ. Samotné skiny totiž vaše herní úspěchy nezlepší, ale co vylepšení, které vám přidá např. + 20 % života oproti ostatním, to už je lepší ne? Díky bohu se pojem pay-to-win začíná pomalu vytrácet, avšak stále na něj můžete narazit v mnoha hrách (např. Metin2, Shakes and Fidget).

Lootboxy

Aby herní studia donutila hráče utrácet více peněz, tak přišla s Lootboxy. Jedná se většinou o bedny, které obsahují celou řadu věcí, avšak vy získáte náhodně jen jednu z nich. Přitom se zde nacházejí předměty levné, takřka bezcenné, ale také předměty extrémně vzácně, po kterých touží každý hráč. Dostáváte se tak do hazardní situace, kdy doufáte, že vám padne onen legendární item, avšak ten stále nepřichází, a tak utrácíte peníze dál a dál, až vám nakonec žádné nezbydou.

Mikrotransakce jsou užitečným prostředkem, jakým herní studia získávají peníze, potřebné pro vývoj dalších titulů. Ovšem nic se nesmí přehánět a hry s označením pay-to-win naprosto odmítáme. Naopak myšlenka herních skinů a dalších kosmetických doplňků se nám velice zamlouvá, jelikož dává hráčům možnost, užít si hru zdarma.

Jaký je váš názor na mikrotransakce?